fbpx
2020-11-11

Svarbių duomenų praradimas per sekundę. Būkite budrūs!

Pastarosiomis dienomis visą pasaulį apskriejo kibernetinės atakos banga: internetu išplito itin pavojinga viruso „Kryptic Trojan“ nauja atmaina – „WannaCry“ virusas. Žalingas užkratas, sugadinantis ne tik visą kompiuterio informaciją, bet ir užkrečiantis visą tinklą, prie kurio turi prieigą užkrėstas kompiuteris, „atvėrė“ baimės akis tiek paprastam namų vartotojui, besinaudojančiam minimaliu kiekiu technologijų, tiek vadovams, kurių atsakomybėje dideli IT ūkiai.

Pasaulinio masto kibernetinė ataka nesitaiko į konkrečius taikinius – nei vienas vartotojas nėra apsaugotas nuo puolimo – virusas sparčiai „atakuoja“ kompiuterius su programinės įrangos saugumo spragomis. Netinkama IT ūkio infrastruktūros priežiūra, neatsakingas požiūris į saugumo aspektus, netinkama vartotojų edukacija šiais klausimais  – tai tik kelios priežastys, įtakojančios vis didėjantį skaičių vartotojų, kurie tampa kenkėjiškos atakos aukomis.

KAIP NUO TO APSISAUGOTI?

Įdiekite atnaujinimus. Virusas veikia įrenginius, kurie naudoja „Windows“ operacinę sistemą, pastovus programinės įrangos atnaujinimas, išsprendžia tokio pobūdžio veiksnius, jei jis atliekamas reguliariai visuose įrenginiuose.

Antivirusinių programų ir ugniasienių naudojimas, taip pat, neišvengiama priemonė, sauganti nuo galimų pažeidimų. Antivirusinės programos itin operatyviai reaguoja į naujas kibernetines grėsmes, todėl būkite visada įsitikinkite, kad jos įdiegtos Jūsų kompiuteriuose ir tinkamai veikia.

Neatidarinėkite neaiškių elektroninių laiškų, failų ir nuorodų. Laiškai su prisegtais „Microsoft Office“ dokumentais (.coc, docx ir pan.) iš nepažįstamų siuntėjų, laiškai iš pažįstamų, kurių nelaukėte, su reklamine ar neaiškia informacija, įtartina antrašte ir pan. turi būti kruopščiai patikrinti. Prieš atidarant juos, sukontaktuokite su siuntėju, pasitikslinkite ar turėjote gauti šį laišką. Trinkite laiškus, jei nesate tikri dėl jo turinio, o siuntėjas yra neaiškios kilmės.

Kaip identifikuoti netinkamą laišką, net jei siuntėjas yra jūsų kolega? Prisegtų failų ar laiškų turinys, visų pirmiausia, sukelia abejonių, jie dažniausiai būna nesusiję su Jūsų veikla. Štai keletas pavyzdžių, naudojamų kaip prisegtų failų ar nuorodų pavadinimams: Document2, Order confirmations, Invoice, Pay bill, Scanned document.

Taip pat, vertėtų nepamiršti, socialinių tinklų bei lankymosi nepatikimuose interneto puslapiuose, failų dalinimosi platformose (Torrent ir kt.),  keliamos didžiulės „rizikos“. Gausybė informacijos, nuorodų, gaunamų neaiškių failų atidarymas, siuntimas padidina tikimybę „pagauti“ užsikrėtusį failą ir inicijuoti užkrato parsisiuntimą.

Reguliariai darykite kompiuterio duomenų kopijas. Jei nekaupiate daug informacijos kompiuteryje, galite ją perkelti, nukopijuoti į išorinį kietąjį diską ar USB laikmeną. Didesniam duomenų kiekiui saugumą  užtikrinsite  naudodamiesi debesų kompiuterijos sprendimais (daugiau apie tai: http://bit.ly/2rhhf5E). Svarbu – tinkamai pasirinkti duomenų saugyklos vietą. Neapsigaukite rinkdamiesi nemokamas saugyklas, kreipkitės į patyrusią IT įmonę, kuri pasiūlys Jums optimaliausią variantą. Saugiai laikykite duomenų kopijas neprieinamoje vietoje tinkle, kad informacija būtų nepaveiki vienokio ar kitokio pobūdžio virusų puolimui.

Niekada nebūkite garantuoti, kad pasibaigus vienai kibernetinei atakai, kuri šįkart „pralėkė“ pro šalį, nepakenkusi ir nepadariusi neatstatomos žalos Jūsų IT infrastruktūrai, suteikia tikimybę to išvengti ateityje. Kasdien atsiranda gausybė kitų virusų, kurie, šiame technologijų amžiuje, plinta žaibišku mastu.

Tegul šis, apie ketvirtį milijono kompiuterių užkrėtęs virusas (pasauliniu mastu), paskatina visus IT technikos vartotojus apsvarstyti savo informacinių technologijų saugumo klausimus ir pasirūpinti, kad infrastruktūroje nebeliktų silpnų vietų, taip „išauginant“ tikimybę išvengti skausmingo svarbių duomenų praradimo.

Jei Jums kyla klausimų ar abejonių, visada galite kreiptis į patyrusią „GoIT“ komandą, kuri pateiks Jums visus atsakymus.

Visos naujienos
Kitos naujienos
kaip isvalyti kompiuteri
2024 05 23
Kaip išvalyti kompiuterį?

Tam, kad kiekviena įranga, tame tarpe ir kompiuteris, gerai veiktų – ...

Skaityti
2024 05 14
TIS2 D.U.K. su saugumo sprendimų ekspertu

Liko pusė metų iki TIS2 direktyvos įsigaliojimo Lietuvoje, o tai reiš...

Skaityti
serveriu prieziura ir jos nauda verslui
2024 05 13
Serverių priežiūra ir jos nauda verslui

Šiandienos verslo aplinkoje serveriai yra gyvybiškai svarbus komponen...

Skaityti
2024 02 12
GoIT veiklos plėtra tarptautinėje arenoje

UAB „GoIT“, teikianti IT priežiūros paslaugas visose Baltijos šalyse,...

Skaityti
2024 01 10
Leafood – kai inovacijos ir tvarumas žengia koja kojon

GoIT bendradarbiavimas su bendrove „Leafood” prasidėjo visai neseniai...

Skaityti
2023 11 22
GoIT eksperto nuomone, vienas patogiausių įrankių verslo augimo valdymui – debesijos paslaugos

Augimas - dažniausiai tokį tikslą įmonė sau kelia norėdama padidinti ...

Skaityti
2023 09 14
Kas naujo IT paslaugų outsourcing’e – komentuoja T. Kirchovas

Remiantis „GoIT“ patirtimi, pastaraisiais metais kibernetinio saugumo...

Skaityti
2023 07 28
GoIT įžvalgos po vizito DELL EMC gamykloje

Duomenų apsauga bei inovacijos technologijų srityje yra bene didžiaus...

Skaityti
2023 07 26
AB „LINAS“ sėkminga patirtis – tvarus požiūris į aplinką ir dešimtmetį trunkanti partnerystė

Vienas seniausių Lietuvos natūralių lininių audinių gamintojų AB „LIN...

Skaityti
GoIT

GOIT puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

about cookies