fbpx
2020-03-24

Profesija: IT inžinierius

Informacinės technologijos valdo viso pasaulio ekonomiką finansus, verslą, mediciną ir daugelį kitų sričių. Dėl to verslas, valstybių valdymo aparatai ir net privatūs asmenys susiduria su tam tikrais procesais, kurių nelabai supranta. Vienas iš tokių reiškinių yra IT specialistai ir jų profesijos, pavyzdžiui, IT inžinieriai. Nors IT srityje dirbantiems ši profesija yra gana aiškiai suprantama, plačiajai visuomenei šis pavadinimas vis dar skamba kaip paslaptinga sąvoka.

Norėdami daugiau sužinoti apie IT inžinieriaus darbą ir pareigas, paprastas informacijos vartotojas pirmiausia peržiūri Vikipedijos žinyne pateikiamą šio žodžio paaiškinimą, kuris sako, kad:

Inžinierius (pranc. ingénieur, iš lotą. ingenium ‘gebėjimas, išradingumas’) – žmogus, profesionaliai dirbantis inžinerijos srityje. Inžinieriai ieško būdų, kaip išspręsti technologines problemas, naudodami matematikos, tiksliųjų ir gamtos mokslų žinias. Paprastai jų sprendimai yra materialios priemonės (mašinos, medžiagos, taip pat procedūros), leidžiančios tas problemas išspręsti. Idealūs sprendimai turi būti ekonomiški ir saugūs. Inžinieriai yra tarpininkai tarp visuomenės poreikių ir komercinio jų tenkinimo.

Informatyvus, bet kartu ir sudėtingas aprašymas, todėl vis tiek paprasčiau yra manyti, kad  IT inžinierius yra tarsi burtininkas, esantis už ekrano ir užtikrinantis, kad kompiuteriai veiktų sklandžiai. Iš dalies tai tiesa, tačiau ši sritis apima daug daugiau.

Tiek klasikinio, tiek IT inžinieriaus pagrindinė misija yra išspręsti technologines problemas ir privesti kiekvieną vartotoją prie jo siekiamo rezultato. IT inžinieriai gali specializuotis labiau programinėje sistemų arba fizinės įrangos dalyje. Pirmieji vadinami IT sistemų administratoriais, fizinę įrangą labiau išmanantys specialistai – IT inžinieriais. Šiandien plačiau pakalbėsime apie pastaruosius.

Kas jis – IT inžinierius?

Greitas IT sutrikimų identifikavimas, bendravimas su klientais nuotoliniu būdu bei atvykimas į vietą, kritinių incidentų sprendimas duomenų centruose, serveriuose – būtent taip dažniausiai atrodo IT inžinieriaus diena.

Kartais per dieną IT specialistus elektroniniu paštu ir telefonu pasiekia iki 50 skirtingų užklausų, kurios reikalauja greito sprendimo, kritiško mąstymo ir gero psichologinio pasiruošimo/gebėjimo aiškiai komunikuoti.

Didžiąją dalį IT inžinieriaus darbo sudaro užklausų sprendimas nuotoliniu būdu arba nuvykus pas klientą. IT inžinieriai bendrauja su užklausą pateikusiais klientais telefonu ar elektroniniu paštu, jungiasi prie kliento darbo vietos per nuotolinio valdymo programą, arba, jei reikalingas tiesioginis kontaktas, vyksta į kliento biurą ar nurodytą vietą.

Didelė atsakomybė – labai praverčianti IT inžinieriaus savybė, kaip ir logiškas mąstymas bei gebėjimas greitai įsisavinti naujoves. Pirmiausia, gavę užklausą iš kliento, nustatome, kokia problema pateikiama, kur yra jos šaknys ir kokį geriausia sprendimą taikyti šiai problemai išspręsti. Neretai užklausos būna apgaulingos: kartais atrodo, kad užklausa labai paprasta, o pasigilinus paaiškėja, kad ji gerokai sudėtingesnė. Arba atvirkščiai – iš pradžių atrodo, kad viskas sudėtinga, o paaiškėja, kad sprendimas labai paprastas. Tokia ta IT inžinieriaus darbo specifika – niekada nežinai, kokių iššūkių gali sulaukti“, – sako IT inžinierių grupės vadovas Vytautas Gritėnas.

IT inžinierius, tai žmogus, ne tik žinantis, kaip prižiūrėti IT infrastruktūrą ir jos komponentus, bet ir dėl savo patirties, žinių galintis pasiūlyti patikimiausią sprendimą sklandžiam infrastruktūros veikimui. Geras specialistas ne tik geba identifikuoti kliento poreikius, įvertinti konkrečios bendrovės IT ūkio situaciją, sudaryti efektyvų veiklos planą reikiamo sprendimo diegimui ar pateikti IT strategiją tobulesnei infrastruktūrai, bet ir sugeba organizuoti sėkmingą numatytų sprendimų įgyvendinimą. IT sistemų veikimas patikimai, saugiai ir taip, kaip reikalinga vartotojui – IT inžinieriaus kasdienio darbo misija.

IT inžinierių pečius slegia kur kas sudėtingesni ir platesni sprendimai, negu atrodo iš pirmo žvilgsnio. Kiekvienas, net ir pats mažiausias pakeitimas IT sistemoje, reikalauja didžiulės atsakomybės (juk tai gali turėti įtakos net kelių šimtų kliento darbuotojų darbui), todėl turi būti atliekamas su dideliu dėmesingumu net mažiausioms detalėms.

Kasdien mus pasiekia užklausos, kurias turime pašalinti per kaip įmanoma trumpesnį laiko tarpą, kad nebūtų prarandamas produktyvumas ir nenukentėtų besikreipiančiojo darbo kokybė.  Galutiniam naudotojui svarbiausia gauti sprendimą, kuris nepertraukiamai leistų naudotis informacinėmis sistemomis ir netrukdomai vykdyti savo veiklą. Kartais infrastruktūros sutrikdymai būna rimti, kuriems reikia sudėtingesnio sprendimo, daugiau laiko ir didesnių specialistų resursų. Tuomet tenka ne tik išmanyti, kaip perduoti tinkamai ir suprantamai informaciją klientui, bet ir kritiškai pažvelgti bei įvertinti galimai kilsiančias grėsmes. Tam reikalingos ne tik technologinės žinios, bet ir komunikabilumas – mokėjimas bendrauti su skirtingais žmonėmis, gebėjimas jų klausytis, patarti ir tinkamai paaiškinti situaciją“, – pasakoja GoIT IT inžinierių grupės vadovas Vytautas.

Galima teigti, kad ryškiausia šių specialistų ypatybė yra gebėjimas dirbti greitu tempu bei sugebėjimas pavieniui ar komandiškai rasti sprendimus net ir sudėtingiausioms situacijoms.

Incidentai, kuriuos sprendžiame, dažnai būna didelio masto – pašto sistemų, interneto ryšio ar panašūs sutrikimai. Kartais, priklausomai nuo incidento, jo sprendimo laikas gali trukti nuo 4 iki 24 valandų, ypatingai, kai tai turime derinti su trečiosiomis šalimis. Todėl kantrybė ir konceptualus mąstymas labai praverčia“, – dalinasi mintimis Vytautas.

Dar viena neatsiejama IT inžinierius darbo dalis – mokėjimas tinkamai planuoti laiką ir gebėjimas suvaldyti neigiamas emocijas, kurios šioje srityje neišvengiamos.

IT specialisto darbas – mokantiems efektyviai išnaudoti laiką ir stresui atspariems žmonėms. Visus pradedančius darbuotis įmonėje GoIT supažindiname su klientų aptarnavimo standartu, didelį dėmesį skiriame apmokymams  apie stresinių situacijų, kliento nepasitenkinimo valdymą. Šiame darbe svarbu nebijoti iššūkių ir suprasti savo darbo svarbą, mokėti priimti pasitaikančius nesklandumus, kaip puikią naujų žinių įgijimo galimybę“ – pasakoja procesų ir projektų vadovė Kristina Miliauskienė.

Tam, kad galėtum dirbti šį darbą reikia technologinių žinių. IT specialistai turi nuolatos gilintis, suprasti IT sistemų veikimo mechanizmus, gebėti perprasti naujausias technologijas, todėl jie niekada nenustoja plėsti savo profesines žinias ir kelti kvalifikaciją.

Kasdien GoIT darbuotojai gali mokytis ne tik iš kitų komandos narių, turinčių aukštesnę kvalifikaciją, bet ir pasinaudoti įmonėje kuriamomis palankiomis sąlygomis naujoms žinioms įgyti. Studijos, mokymų ir seminarų lankymas, egzaminų laikymas naujiems sertifikatams gauti – visa tai įmonė ne tik skatina, bet ir, esant poreikiui, apmoka. Dauguma GoIT specialistų šiai dienai turi išsilaikę bent kelis savo srities sertifikatus ir kiekvienais metais nusistato sau naujus tikslus, jų išsilaikyti dar daugiau“, – pabrėžia GoIT procesų ir projektų vadovė.

Kodėl reikalingi IT inžinieriai?

Kad geriau galėtume įvertinti IT inžinieriaus darbo svarbą, reikalinga suprasti kokią naudą jis suteikia. Ar galėtume paskaičiuoti, kiek, neveikianti viena ar kita kritinė įmonės IT sistema per valandą ar dieną, Jūsų organizacijai sugeneruoja nuostolių? Ar skaičiai negąsdina?

Šiandien, kai informacinių technologijų nepertraukiamas veikimas tampa vis svarbesniu verslo sėkmės faktoriumi, visiškai aišku, kad kompetentingi IT specialistai čia labai pasitarnauja. Galima sakyti, kad IT inžinierius – gyva pagalba lengvesniam darbui su IT sistemomis bei netinkamų sprendimų (o dažnai ir investicijų) išvengimui.

Kiekvienoje srityje sklandžiausiai darbai vykdomi ir susiduriama su mažiausiai nesklandumų, kai tai atlieka profesionalai, tos srities specialistai. Taigi, niekas geriau Jums nepadės, nepakonsultuos, nepasiūlys tinkamiausio sprendimo, susijusio su IT ūkio priežiūra bei sklandžia veikla ir efektyviausiu darbo našumo palaikymu, kaip tik kompetentingas IT specialistas. Specialistai, kurie kasdien pasiryžę ne tik išspręsti kilusias problemas, bet ir dėti visas pastangas, kad tai nepasikartotų – informacinių technologijų laikų herojai.

Ir pabaigai, nors IT inžinieriaus darbas suteikia plačias karjeros galimybes, puikią erdvę savęs realizavimui, šią specialybę turėtų rinktis tik nebijantys bendravimo su klientais ir iššūkių, siekiantys nuolatinio tobulėjimo ir nemėgstantys monotonijos.

Tokia tad atsakingai įvairiapusiška ir kartais labai nenuspėjama šiandien ta IT inžinierių kasdienybė.

Visos naujienos
Kitos naujienos
Microsoft Sprendimai IT Paslaugų Sektoriuje: Pažanga Skaitmeninėje Transformacijoje
2024 07 16
Microsoft Sprendimai IT Paslaugų Sektoriuje: Pažanga Skaitmeninėje Transformacijoje

Šiandieniniame sparčiai besivystančiame technologijų pasaulyje IT pas...

Skaityti
Dell Technologies: Technologijos lyderis nuo asmeninių kompiuterių iki debesijos sprendimų
2024 07 16
Dell Technologies: Technologijos lyderis nuo asmeninių kompiuterių iki debesijos sprendimų

„Dell Technologies“ yra viena didžiausių pasaulyje technologijų kompa...

Skaityti
IT paslaugų tipai: Kokie jie ir kokią naudą gali atnešti?
2024 07 16
IT paslaugų tipai: Kokie jie ir kokią naudą gali atnešti?

Šiuolaikiniame versle technologijos užima ypatingai didelį vaidmenį, ...

Skaityti
mobilieji virusai ir ju plitimo strategijos
2024 06 04
Kovos laukas jūsų kišenėje: Mobilieji virusai ir jų plitimo strategijos

Šių dienų aktualijos rodo, jog daug daugiau vartotojų mieliau naudoja...

Skaityti
pasaulines problemos su kuriomis susidure IT prieziuros specialistai
2024 05 31
Pasaulinės problemos su kuriomis susidūrė IT priežiūros specialistai

Šiandien mums ypatingai svarbios kompiuterinės technologijos. Vis dau...

Skaityti
2024 05 14
TIS2 D.U.K. su saugumo sprendimų ekspertu

Liko pusė metų iki TIS2 direktyvos įsigaliojimo Lietuvoje, o tai reiš...

Skaityti
serveriu prieziura ir jos nauda verslui
2024 05 13
Serverių priežiūra ir jos nauda verslui

Šiandienos verslo aplinkoje serveriai yra gyvybiškai svarbus komponen...

Skaityti
it savoku zodynelis
2024 04 28
IT sąvokų žodynėlis

Dažnai susiduriame su žmonėmis, kuriems įvairūs IT terminai ar sąvoko...

Skaityti
kaip isvalyti kompiuteri
2024 04 23
Kaip išvalyti kompiuterį?

Tam, kad kiekviena įranga, tame tarpe ir kompiuteris, gerai veiktų – ...

Skaityti
GoIT

GOIT puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

about cookies