+370 700 44914 | info@goit.lt

Praradote duomenis? Padėsime juos susigrąžinti.

Sugedo kompiuteris, dingo daug metų kaupti duomenys, asmeninės nuotraukos ar filmuota medžiaga, laikmena su svarbia informacija buvo aplieta vandeniu, netyčia ištrynėte svarbų mokslo darbą, kurį rašėte kelis mėnesius. Teko atsidurti tokioje nemalonioje situacijose?

Svarbios informacijos praradimas nepageidaujamas ne tik verslo sferoje, bet ir asmeninėje erdvėje. Niekam nesinori atsidurti tokioje situacijoje. Nesame apsaugoti nuo to, o būdų prarasti svarbiems duomenims yra daugybė: nustoja veikti išorinis kietasis diskas po patirto smūgio, nukritus ant žemės, įvyksta virusinė ataka, įtampos šuolis ar laikmeną paveikia stichinė nelaimė (gaisras, žaibas ir kt.) ir pan. Kiekvienas duomenų praradimo atvejis yra unikalus ir sukeliantis nemažai streso. Vis tik, neverta pasiduoti apimančiai panikai, kad ir kokia nemaloni ši situacija atrodytų, beveik visais praradimo atvejais duomenis galima sėkmingai susigrąžinti.

 

>>> Kas yra duomenų atstatymas?

 

Duomenų atkūrimas – profesionali paslauga, kuriai reikalingi specialūs įrankiai, žinios ir patirtis. Tik patyrę specialistai gali užtikrinti kokybišką prarastų skaitmeninių duomenų atstatymą, nepriklausomai nuo laikmenos gamintojo,  talpos ar gedimo pobūdžio. Nesudėtingų gedimų atvejais, dažniausiai atkuriama 95-99 % dingusios informacijos, žinoma, neišvengiami atvejai, kai atstatyti pavyksta tik 50 % ar dar mažiau prarastų duomenų. Stipriai pažeistas disko paviršius (subraižymai) būna viena iš dažniausių nesėkmingo duomenų  atkūrimo priežasčių.

Lemiama klaida, kuri užkerta kelią sėkmingam duomenų susigrąžinimui yra noras pabandyti išspręsti atsiradusią problemą savo jėgomis, kreipiantis pagalbos pas nekvalifikuotus specialistus ar pas šiek tiek apie techniką išmanantį draugą. Neturint įgūdžių ir patirties, tokie bandymai sėkmingo informacijos atstatymo tikimybę gerokai sumažina, o kartais net visai sunaikina, todėl IT specialistai nerekomenduoja patiems bandyti taisyti sugedusią laikmeną, tikintis, kad stebuklingu būdu laikmena „atsigaus“.

 

>>> Kokių veiksmų turėtumėte imtis, praradus duomenis.

 

Pirmiausia, atsiradus tikimybei, kad buvo prarasti duomenys, reiktų kreiptis į įmonę, kuri siūlo duomenų atkūrimo paslaugas. Specialistai Jums pateiks išsamią informaciją apie veiksmų eigą, terminus, supažindins su nepilno ar visiško informacijos neatkūrimo atvejais.

Tik gavus kliento sutikimą, IT inžinierius atlieka pirminę laikmenos diagnostiką ir testavimą, kad būtų nustatyta duomenų praradimo priežastis, pažeidimo lygis bei tinkamai parinkta technologija duomenų atkūrimui. Gedimo nustatymas lemia tolimesnius eigos veiksmus ir padeda klientui susiorientuoti darbų kainų diapazone, kuris priklauso ne tik nuo gedimo specifikos, bet ir duomenų kiekio, darbų skubos. Įvertinus tai, klientas turi galutinai apsispręsti ar duomenų atstatymo darbai tęsiami ar vis tik pasirenkama juos nutraukti. Priėmus sprendimą tęsti procesą ir raštu tai patvirtinus, atliekamas duomenų atstatymas, naudojant pažangiausias duomenų atstatymo technologijas.

Jei gedimas yra laikmenos elektroninėje dalyje ir ji nėra mechaniškai pažeista, daugeliu atveju šansai atkurti ten esančius duomenis būna dideli ir net labai dideli, tačiau jei defektas yra mechaninės kilmės arba  laikmeną paveikia fiziniai faktoriai: ji pateko į vandenį, ugnį, buvo numesta iš didelio aukščio ir pan., duomenų atkūrimo procesas tampa daug sudėtingesnis. Kai duomenų atkūrimui neužtenka paprastesnės duomenų atstatymo įrangos, kai būtinas disko ardymas ar jo dalių keitimas, prireikia specialios įrangos, atsarginių detalių, specialiai įrengtos laboratorijos (angl. cleanroom), kurioje yra oro valymo sistemos ir filtrai, kur oras išvalomas netgi nuo 0,00005 milimetro skersmens dalelyčių, kad jos, kontaktuodamos su greitai besisukančiu disko paviršiumi, per trumpą laiką, nesunaikintų jo magnetinio paviršiaus. Aukščiausio lygio duomenų atstatymo laboratoriją turintis partneris „Kroll Ontrack“, su kuriuo bendradarbiauja „GoIT“, dirba pagal visus saugumo standartus ir turi sukaupę bene didžiausią pasaulyje atsarginių dalių rezervą, todėl visada garantuoja efektyvų ir minimalių laiko sąnaudų pareikalaujantį prarastų duomenų atstatymą.

 

>>> Pabaiga. Informacijos išsaugojimas.

 

Atkurti duomenys perkeliami į serverį, patikrinami ar neturi virusų, įrašomi į kliento pasirinktą laikmeną (DVD, USB ar kt.), perduodami ar išsiunčiami vartotojui su pateiktomis instrukcijomis, kaip perkelti atkurtus duomenis į kompiuterį ar perinstaliuoti atstatymo procese naudotą diską. Visa atstatyta informacija, po atkūrimo saugoma laboratorijoje dar 7 dienas, o vėliau, pagal sertifikuotas metodikas, negrįžtamai ištrinama.

Ir pabaigai, specialistų patarimas: neatidarinėkite, nejunginėkite, nedaužykite, nekratykite laikmenų, esat duomenų praradimo tikimybei, nes komplikuosite esamą situaciją ir svarbią informaciją galite prarasti negrįžtamai. Nepamirškite, kad duomenų atstatymo specialistai nėra „visagaliai“ ir net naujausiomis technologijų dėka, pasitaiko atvejų, kai failai būna pažeisti taip, kad neįmanoma jų atkurti arba ne visi atstatyti duomenys būna idealios būklės. Stenkitės visada pasirūpinti atsarginėmis duomenų kopijomis, įsigykite papildomą kietąjį diską arba išsipirkite vietą debesų kompiuterijos serveryje, o praradus duomenis, nedelsiant kreipkitės į patikimą įmonę, kurios specialistai ne tik atkurs prarastus duomenis, bet ir patars kaip ateityje išvengti tokių praradimų.

‹ Grįžti