fbpx
2020-03-17

Kuo skiriasi įvairūs IT inžinerijos specialistai?

IT paslaugų sritis daug kam atrodo labai paini. Ką daro programuotojas, o kuo užsiima IT architektas? Kuo įmonė mažesnė, tuo visos IT pareigybės suniveliuojamos labiau, o tai sukelia daugiau klausimų, negu atsakymų. Norime kartą ir visiems laikams paaiškinti, kaip skiriasi įvairios IT specialistų pareigos ir specialybių pavadinimai.

Vėliau norėtume skirti kiekvienai specialybei po pristatomąjį straipsnį visiems tiems, kas domisi savo karjeros perspektyvomis, nes jau dabar vienareikšmiškai galime teigti:

Visos IT specialybės yra labai paklausios ir jas studijuoti tikrai apsimoka!

Ar jums girdėtos šios specialybės: Programuotojas, IT architektas, IT inžinierius, IT administratorius, IT analitikas, IT sistemų administratorius, Tinklo inžinierius?

Tai 7 atskiri specialistai, turintys daug darbo Lietuvoje ir užsienyje. Kartais pasitaiko atvejų, kad įmonės nusamdo vieną IT specialistą ir reikalauja atlikti visų 7 specialistų darbus. Dėl to šios pareigybės yra supainiotos, ir apie jas sklinda įvairūs gandai, paskalos ir stereotipai. Mūsų tikslas – visus stereotipus nustumti į šalį ir išgryninti tikslius šių paklausių specialistų darbų pobūdžius.

IT inžinerijos specialistų hierarchija

Jei vienoje įmonėje dirba visi 7 IT inžinerijos specialistai. Kas kam vadovauja? Kuris iš jų yra žemiausioje grandyje? Šis klausimas labai svarbus, nes pagal tai yra nustatomas ne tik atlyginimas, bet ir IT skyriaus struktūra bei subordinacija.

Mūsų manymu, hierarchija turėtų būti tokia:

IT architektas

IT administratorius

IT inžinierius  / IT sistemų administratorius  / Tinklo inžinierius

IT analitikas

Programuotojas*

*Programuotojas gavo žvaigždutę todėl, kad reiktų iš karto apibrėžti jo pareigas. Programuotojų pareigos IT sprendimų kūrimo bendrovėse yra labai svarbios ir aukštos. Tačiau IT paslaugų (aptarnavimo) sektoriuje programuotojas yra vienas iš žemiausių grandžių. Skaitykite toliau – paaiškinsime, kodėl…

Primename, kad nedidelėse įmonėse vienas specialistas gali atlikti 2-3 specialybių darbus. Pavyzdžiui, IT administratorius gali dirbti IT sistemų administratoriumi ir IT analitiku, taip pat programuotoju. Didelėse įmonėse šios pareigybės gana aiškiai atskiriamos, nes skiriasi jų darbo pobūdis ir kompetencijos.

Pabandykime pristatyti kiekvieną iš šių specialybių. Pradėkime nuo aukščiausių.

IT architektas

IT architektas yra žmogus, kuris nustato visas gaires, koks turi būti kompanijos IT ūkis, kokie sprendimai naudojami, kokie procesai efektyviausi. Kitaip tariant IT architektas yra tarpininkas tarp IT specialistų, finansininkų ir kompanijos vadovybės, nes būtent jo yra klausiama, kaip efektyviai organizuoti darbą, kad viskas vyktų sklandžiai, o resursai panaudojami optimaliai ir pelningai. IT architektas nubraižo visą kompanijos IT ūkio struktūrą ir nustato gaires, kuria linkme turi eiti visa bendrovė. Tokia specialybė reikalinga, kai įmonėje dirba šimtai ir tūkstančiai žmonių, dažnai išsimėtę per keletą skyrių įvairiuose miestuose, šalyse, pastatuose. IT architektas atsiskaito tiesiai vadovybei, akcininkams, valdybai.

IT administratorius

IT administratoriaus darbas yra paimti IT architekto vizijas ir strategijas, sudėti su IT inžinieriaus schemomis ir procesų grafikais ir išvesti konkrečius sprendimus – kompiuterius, serverius, tinklo įrangą, telefonus, spausdintuvus, priemones saugumui užtikrinti. IT administratorius yra atsakingas už fizinį visos kompiuterinės technikos (geležies – hardware) ir programinės įrangos (software) bei debesies sprendimų (SaaS ir t.t.) valdymą. Jis taip pat atsakingas ir už atsakingų darbuotojų apmokymą dirbti su tam tikrais sprendimais. Taip, teisingai, jei kuris iš naujai priimtų įmonės darbuotoju nemoka naudotis Exceliu ar CRM programa, IT administratorius privalo organizuoti jam mokymus arba bent jau duoti paskaityti instrukcijas ir tinkamos literatūros. Tai milžiniškas darbas, todėl IT administratorius turi savo pagalbininkų komandą.

IT inžinierius

IT administratorius savo sumanymams įgyvendinti į savo komandą priima vieną ar kelis gerus IT inžinierius. Tai puikūs technologijų žinovai, kurie konkrečiai gali nubraižyti kiekvieno skyriaus IT sprendimų schemas ir procesus. Tai kruopštus ir daug skaičiavimų bei žinių reikalaujantis darbas. IT inžinierius pasako, kokius kompiuterius reikės naudoti darbuotojams, kaip jie bus tarpusavyje sujungti, kur ir kokie spausdintuvai turi būti naudojami, kiek jų reikia. Taip pat kokios operacinės sistemos bus naudojamos, kokia programinė įranga ir t.t. IT inžinierius turi suskaičiuoti ir konkrečias visų IT sprendimų kainas. Kai IT sprendimų yra daug, jam į pagalbą ateina IT sistemų administratorius.

IT sistemų administratorius

Jau pats pavadinimas sako, kad tai yra tik tam tikrų IT sistemų administratorius, o ne visų. Vieni IT sistemų administratoriai atsakingi už serverių diegimą ir serverių priežiūrą, kiti – už verslo valdymo programas, treti – už spausdintuvus ir jų valdymo programas. IT sistemų administratorius dirba išskirtinai su sprendimais, procesais ir programine įranga, diegia ir palaiko reikalingas programas, kuria saugumo priemones. Jis vadovaujasi IT architekto ir IT inžinieriaus strategijomis ir rekomendacijomis bet daro tai, ką liepia IT administratorius.

Tinklo inžinierius

Tinklo inžinierius yra atsakingas už „geležį“ (hardware) – visą kompiuterinę ir tinklo įrangą. Jis gauna nurodymus iš IT administratoriaus, kokius kompiuterius kuriems darbuotojams nupirkti, tačiau kur juos sustatyti, kaip išvesti visus laidus, užtikrinti interneto ryšį ir kitus reikalingus darbui sprendimus, sprendžia kartu su kiekvieno skyriaus vadovu atsižvelgdamas į darbuotojų darbo sąlygas ir pageidavimus. Tinklo inžinierius yra tas asmuo, kuris atsakingas, kad viskas veiktų. Neveikia spausdintuvas – skambinate tinklo inžinieriui. Dingo internetas – vėl tinklo inžinierius turi išsiaiškinti kur problema ir ją pašalinti.

IT analitikas

IT analitikas yra IT sistemų administratoriaus, o kartais ir IT administratoriaus padėjėjas. Jo darbas – dirbti su tam tikromis programomis ir apdoroti duomenis. Būtent IT analitikas stebi, kiek kuris darbuotojas spausdina lapų, kiek laiko darbuotojai praleidžia socialiniuose tinkluose (jei tokį duomenų rinkimą leidžia darbo sutartis). Taip pat IT analitikas gali būti atsakingas už tam tikrų programų diegimą, apmokymus. Pavyzdžiui vienas IT analitikas dirba su sandėlio programomis, o kitas – su pardavėjų CRM. Bendrų projektų jie gali neturėti kelerius metus. Analitiko darbas – rinkti statistinius duomenis ir pateikti juos IT sistemų administratoriui, kuris savo ruožtu juos surenka apdoroja ir pateikia IT administratoriui ar net pačia IT architektui.

Programuotojas

Programuotojas IT inžinerijos paslaugų sferoje dirba su tam tikromis programomis, padeda apdoroti duomenis. Retkarčiais jam tenka užduoti suprogramuoti nedideles programėles, kurios padeda valdyti tinklus, tam tikrus sprendimus. Taigi jis atskaitingas IT analitikams, tinklo inžinieriams, IT sistemų administratoriams, rečiau IT administratoriams. Šis programuotojas nekuria interneto svetainių, elektroninių parduotuvių ar verslo valdymo programų, kaip jo kolegos kitose įmonėse. Jo užduotis – pritaikyti skirtingus sprendimus kad jų veikimas būtų kaip įmanoma efektyvesnis. Ar šiems programuotojams reikalinga PHP, JAVA ar kita populiari programavimo kalba? Taip, reikalinga, nes daugelis sprendimų dabar yra debesyje, o ten reikalinga būtent tokia patirtis. Tiesa, daug kam gali pasirodyti, kad darbas nėra kūrybiškas. Nepaisant to, šie programuotojai kas dieną susiduria su vis naujais iššūkiais, kurie padeda gauti vertingos patirties. Programuotojas nesunkiai gali kopti karjeros laiptais iki IT sistemų administratoriaus ar net dar aukščiau, aišku, nuolatos tobulindamas žinias ir įgūdžius įvairiuose kursuose.

Visi šie specialistai dirba savose kompanijose arba yra samdomi darbui nuotoliniu būdu. GoIT turi juos visus, todėl šis šaunusis IT „septynetas“ gali padėti bet kuriai didelei kompanijai optimizuoti visus IT procesus ir sprendimus.

Kituose straipsniuose apžvelgsime kiekvienos iš šių specialybių kompetencijas ir darbo specifiką.

Visos naujienos
Kitos naujienos
2024 02 12
GoIT veiklos plėtra tarptautinėje arenoje

UAB „GoIT“, teikianti IT priežiūros paslaugas visose Baltijos šalyse,...

Skaityti
2024 01 10
Leafood – kai inovacijos ir tvarumas žengia koja kojon

GoIT bendradarbiavimas su bendrove „Leafood” prasidėjo visai neseniai...

Skaityti
2023 11 22
GoIT eksperto nuomone, vienas patogiausių įrankių verslo augimo valdymui – debesijos paslaugos

Augimas - dažniausiai tokį tikslą įmonė sau kelia norėdama padidinti ...

Skaityti
2023 09 14
Kas naujo IT paslaugų outsourcing’e – komentuoja T. Kirchovas

Remiantis „GoIT“ patirtimi, pastaraisiais metais kibernetinio saugumo...

Skaityti
2023 07 28
GoIT įžvalgos po vizito DELL EMC gamykloje

Duomenų apsauga bei inovacijos technologijų srityje yra bene didžiaus...

Skaityti
2023 07 26
AB „LINAS“ sėkminga patirtis – tvarus požiūris į aplinką ir dešimtmetį trunkanti partnerystė

Vienas seniausių Lietuvos natūralių lininių audinių gamintojų AB „LIN...

Skaityti
2023 04 04
Top 3 GoIT technologinės įžvalgos arba apie ką reikia pagalvoti šiais metais?

Pernai metais Lietuvą ir pasaulį sukrėtė ne vienas kibernetinis nusik...

Skaityti
2023 03 10
Ekspertai pastebi: dirbtinis intelektas ChatGPT tampa grėsmingu įrankiu piktavalių rankose

Praeitais metais sensacingai pristatytas pokalbių robotas ChatGPT išn...

Skaityti
2023 01 24
Ačiū 2022-iesiems, sveiki – 2023-ieji!

Prieš ambicingai planuodami naujų metų tikslus tradiciškai „GoIT“ kom...

Skaityti
GoIT

GOIT puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

about cookies