Šiuolaikinėje verslo aplinkoje duomenys yra viena svarbiausių įmonės ...
SkaitytiKovos laukas jūsų kišenėje: Mobilieji virusai ir jų plitimo strategijos
Šių dienų aktualijos rodo, jog daug daugiau vartotojų mieliau naudoja mobiliuosius įrenginius, tokius kaip išmanusis telefonas ar planšetė. Tokią tendenciją lėmė patogumas naršyti, atlikti darbus bei bendrauti bet kur, kur yra puikus mobilusis ar wifi ryšys. Drauge su tuo, kaip bebūtų gaila, atsirado ir naujų grėsmių – tai mobilieji virusai, apie kuriuos ir bus šis straipsnis.
Kas yra mobilieji virusai?
Mobilieji virusai, tai kenkėjiškų programinių įrangų tipai, galintys paveikti mobiliuosius įrenginius: išmaniuosius telefonus ir planšetes. Būdami labai gudrūs, tokie virusai gali lengvai įsilieti į įrenginio operacinę sistemą, pakenkti jos veikimui arba nutekinti jūsų asmeninius duomenis. Dažniausiai tokių virusų tikslas – gauti prisijungimus prie elektroninės bankininkystės, socialinių tinklų, jūsų elektroninio pašto paskyrų ar kitų jums svarbių paskyrų bei programų, kurias jie galėtų apšvarinti ar panaudoti negarbingais tikslais.
Mobiliųjų virusų rūšys ir plitimo būdai
Mobilieji virusai įprastai plinta ne vienu, o keliais būdais. Visus šiuos kenkėjiškus kanalus galima išskirti į šias kategorijas:
- Reklaminės programos (ang. Adaware, Madaware) . Jas galima pavadinti agresyviomis ir nukreiptomis tiesiai mobiliųjų įrenginių ir planšetinių kompiuterių turėtojus. Į jūsų prietaisą jos dažniausiai patenka parsisiuntus nemokamą programėlę. Visi erzinantys reklaminiai pranešimai, naudotojo nukreipimai į reklaminius puslapius, reklaminių žinučių gavimas nesinaudojant programėle bei galimi skambėjimo tono ar kitų parametrų pakeitimai yra tai, kuo gyvena tokios kenkėjiškos programos.
- Rizikingos programos. Šias galima laikyti pavojingomis. Joms dažniausiai priskiriamos nuotolinio administravimo, įrenginių diagnostikos ir pokalbių programos, kurios gali turėti prieigą prie kritinių sistemos resursų.
- „Trojos arkliai”. Tikrai taip, tai ne tik kompiuteriui problemų galinti pridaryti įranga. Remiantis internetiniais šaltiniais – „Trojos arklys” internetinių nusikaltėlių tarpe laikoma bene populiariausia programa. Parsisiųsti šį kenkėją į savo įrenginį dažniausiai galima to nė neįtariant, drauge su legaliomis programomis arba manant, jog ką tik parsisiuntėte kokią nors naudingą programą, o iš tikrųjų – „Trojos arklį”. Internetinėje erdvėje – ne viena šios kenkėjiškos programos variacija: SMS Trojos arkliai (angl. Trojan-SMS), „Trojos arkliai” pernešėjai (angl. Trojan-Dropper), šnipinėtojai (angl. Trojan-Spy) renkantys informaciją apie vartotojus: žinučių tekstai, jūsų programėlės, naršyklės istorija bei jūsų vietos koordinates renkami jums to nežinant ir nepastebint. Taip pat dar išskiriami ir Banko „Trojos arkliai” (angl. Trojan-Banker), „Trojos arkliai” siuntėjai (angl. Trojan-Downloader) ir Išpirkos prašantys „Trojos arkliai” (angl. Trojan-Ransomware) galintys užblokuoti jūsų išmanųjį ar pakeisti pin kodą ir vėliau prašyti išpirkos.
- Užpakalinių durų programos. Tokių programų tikslas – gebėti patiems programos kūrėjams prieiti prie reikalingų duomenų šių gedimo atvejais. Jos mažina mobiliojo įrenginio saugumą, yra sunkiai aptinkamos ir pašalinamos bei atveria kelią kibernetiniams nusikaltėliams įtraukti tokią programą į kenkėjišką veiklą.
Kaip žinoti, kad programėlėje gali būti virusas?
Tam, kad užkirstumėte kelią kenkėjiškų programų patekimui į savo išmanųjį įrenginį, turite būti apdairūs ir visuomet kritiškai vertinti visas jums siūlomas programėles. Didžiausia rizika visuomet slypi iš trečiųjų šalių tinklalapių parsisiųstose programėlėse, todėl, kad ten kuriami produktai yra mažiau reguliuojami bei tikrinami atsakingų institucijų.
Jeigu naudojatės „Android” operacine sistema, tikriausiai pastebėjote, kad parsisiuntus vieną ar kitą programėlę, ši prašo įvairių leidimų: įjungti mikrofoną, pasiekti jūsų kontaktus ar lokaciją. Labai svarbu atidžiai perskaityti, kokio iš jūsų leidimo prašoma. Gal žaidimo programėlei neturėtų būti reikalinga prieiga prie jūsų skambučių ar mikrofono? Tačiau tokioms programėlėms kaip Messenger, Viber ar what’s up prieiga prie aukščiau paminėtų aspektų gali būti reikalinga.
Kokie požymiai rodo, jog jūsų išmaniajame įrenginyje – virusas?
Labai dažnai mobiliojo įrenginio naudotojas nė nežino apie parsisiųstą virusą. Kuo ilgiau kenkėjiška programa veikia, tuo daugiau jums aktualios ir svarbios informacijos gali nutekėti kibernetiniams nusikaltėliams. Tad pagal ką galima atpažinti, jog kažkas jūsų telefone ar planšetėje ne taip?
- Padidėjęs mobiliųjų duomenų suvartojimas.
- Prastai veikia programėlės
- Vis dažniau pastebite iš niekur nieko iššokančius langus
- Gaunate padidėjusias sąskaitas už ryšio paslaugas
- Pastebite naujų, neaiškių programėlių atsiradimą jūsų įrenginyje
- Pilnai pakrauta baterija labai greit išsikrauna
Kaip apsaugoti mobiliuosius įrenginius nuo kenkėjiškų programų ir virusų?
Apsisaugoti nuo virusų tikrai įmanoma, jeigu imsitės šių saugumo priemonių:
- Niekuomet nesisiųskite programų iš nežinomų šaltinių bei nespauskite ant nepatikimų ir neaiškių nuorodų. Išlikite atidūs ir nepasitikėkite pranešimais iš nežinomų telefono numerių ar įtartinomis, spausti skatinančiomis reklamomis.
- Atnaujinkite programėles ir operacinę sistemą. Svarbu, kad visos jūsų išmaniajame įrenginyje esančios programos bei pagrindinė operacinė sistema būtų naujausių versijų, kuriose dažniausiai įdiegiami vis tobulesni saugumo patobulinimai.
- Įsidiekite saugumo sprendimą. Mobiliesiems įrenginiams taip pat yra kuriamos antivirusinės programos, galinčios aptikti ir pašalinti iš prietaiso kenkėjiškus failus. Daugiau: Mobiliųjų įrenginių saugumas.
- Įsijunkite saugumo nustatymus. Kiekviename įrenginyje galima nustatyti tam tikrus saugumą užtikrinančius parametrus: slaptažodį, duomenų šifravimą bei nuotolinį sekimą, kurie gali apsaugoti jūsų duomenis nuo netikėtų pažeidimų.
Atidžiai peržvelkite programėlių prašomas teises. Prieš įdiegdami naują programą, peržiūrėkite, kokių teisių ji prašo. Jei programa prašo netinkamų ar nereikalingų teisių, tai gali būti požymis, jog ji yra kenkėjiška.
Tam, kad tinkamai bei saugiai funkcionuotų visi jūsų prietaisai, tame tarpe ir darbo kompiuteriai, kviečiame pasikonsultuoti su mūsų IT profesionalais. Plačiau – IT priežiūra.
Dirbtinio intelekto (DI) įrankiai, sparčiai plėtojami IT valdymo ir p...
SkaitytiŠiandieniniame sparčiai besivystančiame technologijų pasaulyje IT pas...
SkaitytiLiko pusė metų iki TIS2 direktyvos įsigaliojimo Lietuvoje, o tai reiš...
Skaityti„Dell Technologies“ yra viena didžiausių pasaulyje technologijų kompa...
SkaitytiŠiuolaikiniame versle technologijos užima ypatingai didelį vaidmenį, ...
SkaitytiŠiandien mums ypatingai svarbios kompiuterinės technologijos. Vis dau...
SkaitytiŠiandienos verslo aplinkoje serveriai yra gyvybiškai svarbus komponen...
SkaitytiDažnai susiduriame su žmonėmis, kuriems įvairūs IT terminai ar sąvoko...
Skaityti