Dirbtinio intelekto (DI) įrankiai, sparčiai plėtojami IT valdymo ir p...
SkaitytiKas yra IT architektas ir ką jis daro?
Nuolatos sulaukiame klausimų iš klientų ir visuomenės – kas yra IT architektas ir kuo jis realiai užsiima. Norime atsakyti į šį klausimą aiškiai ir paprastai – kad niekam nekiltų abejonių, kas yra mūsų IT architektai ir ką jie veikia.
IT architektas nubraižo užsakovo IT sistemų brėžinius. Jo tikslas yra sukurti veikiančią sistemą. Jo kolega IT administratorius turi parinkti konkrečius sprendimus, kurie padėtų įgyvendinti nubraižytos sistemos procesus. IT inžinierius yra tas žmogus, kuris vadovaudamasis kolegų teoriniais ir praktiniais brėžiniais, pajungia visas sistemas į visumą, jas ištestuoja ir perduoda klientui.
Tai teorinis IT sistemos kūrimo apibūdinimas. Praktika gali būti ir kiek kitokia. Viskas priklauso nuo sistemos sudėtingumo ir reikalingos kompetencijos.
Štai pavyzdžiui, gauname užsakymą, kurio esmė skamba maždaug taip: atnaujinti IT sistemą logistikos įmonei, kurioje dirba 15 administracijos darbuotojų ir 50 vilkikų vairuotojų. Tokiam užsakymui reikės visų trijų IT specialistų pastangų, nes tai gana didelis kolektyvas ir gana sudėtinga sistema.
IT architektas bendrauja su klientu ir aiškinasi jo poreikius (kurie yra pirminė IT ūkio priežiūros dalis). Pasirodo, klientui reikalingos kelios stacionarios darbo vietos ir kelios mobilios. Stacionarios darbo vietos skirtos įmonės finansininkams, mobilios – vadovybei ir vadybininkams. Vairuotojams taip pat reikalingos mobilios priemonės. IT architektas, naudodamas specialią IT sistemų braižymui skirtą programinę įrangą (tai ne darbas Photoshopu), braižo schemas, kaip vadybininkai bendraus su vairuotojais, kokiomis technologijomis bus naudojamasi, kaip vadybininkai bendraus su užsakovais ir kaip su vadovybe. Taip pat kokios projektų valdymo sistemos bus naudojamos, koks CRM, finansinės programos, sandėliavimo sistemos ir t.t. Visa tai aprašo IT architektas. Projektuojant sistemas gali keistis reikalavimai, todėl viskas turi būti apdorojama specialiomis programomis, kad viską būtų galima operatyviai perbraižyti, išskaidyti dalimis. Visa tai bus reikalinga kolegoms – IT sistemų administratoriui ir IT inžinieriui. Jie tuos brėžinius skaitys ir įgyvendins realiai, todėl viskas turi būti aprašoma vadovaujantis tarptautiniais standartais. Ypač tai aktualu, kai kompanija dirba tarptautiniu lygiu. IT architektas vėliau prižiūri, kaip laikomasi jo nubraižyto plano, ar nepasikeitė struktūra. Visus šiuos veiksmus jis derina su savo kolegomis.
Kai IT architektas baigia planavimą ir sistemos vaizdą suderina su užsakovu, darbo imasi IT Administratorius. Jo tikslas – surasti ir nupirkti nešiojamus kompiuterius administracijos darbuotojams, planšetinius kompiuterius vadybininkams ir vairuotojams, stacionarius kompiuterius finansininkams, GPS įrangą vairuotojams, išmaniuosius telefonus su neribotais interneto planais, per kuriuos bus gaunamas internetas visos kelionės metu. Taip pat Administratorius kartu su Architektu parenka ir visas reikalingas verslo valdymo programas, surašo visas licencijų kainas ir skaičiuoja, kiek visos technologijos kainuoja.
Kai sąmatos patvirtinamos ir užsakyta įranga atvyksta, darbo imasi IT sistemų inžinierius. Jis įdiegia visas reikalingas programas į naujai nupirktus kompiuterius ir planšetinius kompiuterius, paruošia išmaniuosius telefonus, užtikrina saugumo priemones. Tada yra sutvarkomos verslo valdymo programos, sukuriamos paskyros darbuotojams, nustatomos jiems prieigos teisės, imamasi atitinkamų kibernetinio saugumo priemonių. Biure pajungiami kompiuteriai, bevielis ryšys, spausdintuvai, skeneriai, el. parašų skaitytuvai ir kitos smulkmenos, reikalingos sklandžiam darbui.
Kai sistemos baigtos, darbuotojai supažindinami su nauja technine įranga, apmokomi. Jiems kyla klausimų, į kuriuos atsako IT sistemų inžinierius.
Taip įgyvendinamas gana didelis projektas. O jei projektas yra mažesnis, pavyzdžiui, 10 darbuotojų turinti reklamos agentūra nori atsinaujinti savo kompiuterinę įrangą. Čia IT architektas nelabai ką turi veikti, nes tiesiog reikia nupirkti 10 kompiuterių, 15 monitorių (taip, programuotojams kartais reikia turėti po 2 monitorius), skenerį, spausdintuvą, planšetinius kompiuterius ir viskas. Taip IT architektas tampa ir IT inžinieriumi, ir IT sistemų administratoriumi viename. Toks „3 in 1“ IT darbuotojas yra universalus ir gali dirbti su nedideliais užsakymais. Lietuvoje IT projektai nėra labai dideli, todėl IT architektas ne visada turi pakankamai darbo su teoriniais braižymais ir skaičiavimais. Tokiu būdu, IT architektas atlieka ir kolegų darbus.
Tai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios kyla daug nesusipratimų, stereotipų ir mitų apie IT darbuotojus. Nes ne visada IT specialistas dirba tik siaurą darbą, kurį nusako jo pareigos. Kartais tenka atlikti ir kolegų darbus. IT architektas – ne išimtis.
Šiandieniniame sparčiai besivystančiame technologijų pasaulyje IT pas...
SkaitytiLiko pusė metų iki TIS2 direktyvos įsigaliojimo Lietuvoje, o tai reiš...
Skaityti„Dell Technologies“ yra viena didžiausių pasaulyje technologijų kompa...
SkaitytiŠiuolaikiniame versle technologijos užima ypatingai didelį vaidmenį, ...
SkaitytiŠių dienų aktualijos rodo, jog daug daugiau vartotojų mieliau naudoja...
SkaitytiŠiandien mums ypatingai svarbios kompiuterinės technologijos. Vis dau...
SkaitytiŠiandienos verslo aplinkoje serveriai yra gyvybiškai svarbus komponen...
SkaitytiDažnai susiduriame su žmonėmis, kuriems įvairūs IT terminai ar sąvoko...
Skaityti