fbpx
2024-04-23

Kaip išvalyti kompiuterį?

Tam, kad kiekviena įranga, tame tarpe ir kompiuteris, gerai veiktų būtina ją prižiūrėti. Labai dažnai pamirštame, kad profilaktiška priežiūra ne tik padeda prietaisui geriau atlikti savo funkcijas, bet ir prailginti jo tarnavimo laikotarpį. Šiame straipsnyje pakalbėsime apie tai, kodėl svarbu išvalyti kompiuterį ir kaip teisingai tai padaryti.

Kodėl reikia išvalyti kompiuterį?

Kaip jau paminėjome aukščiau, kompiuterio valymas svarbus norint palaikyti jo veikimą optimaliu lygiu ir tuo pačiu užtikrinti ilgesnį šio įrenginio veikimą. Kompiuteris gali būti valomas dviem būdais: pašalinami fiziniai nešvarumai (dulkės) susikaupę jūsų įrenginyje (tiek nešiojamame, tiek ir stacionariame kompiuteryje) ir antruoju būdu išvaloma kompiuterio programinė įranga. Profilaktiškai prižiūrimas kompiuteris mažiau kaista bei sparčiau veikia, kas tikrai padeda sklandžiai vykdyti suplanuotus darbus.

Kokie pirmieji kompiuterio valymo žingsniai?

Kalbant apie kompiuterio programinės įrangos ir kietojo disko valymą, pirmiausiai rekomenduojame:

  • Pašalinti nereikalingus failus. Ištrinkite visus laikinus failus, kurie gali užimti papildomą vietą kietajame diske. Šį veiksmą galima atlikti parsisiuntus specialiai tam sukurtas programėles arba viską atlikti rankiniu būdu. 
  • Išvalykite įdiegtas programas. Dažnai taip nutinka, kad parsisiunčiame daug įvairių programų, kurios ilgainiui tampa nenaudojamos ir nereikalingos, todėl jau nebeaktualių įdieginių pašalinimas padės atlaisvinti kompiuterio atmintį ir pagerinti funkcionalumą.
  • Atnaujinkite operacinę sistemą ir naudojamas programas į naujausias jų versijas. Labai svarbu įsitikinti, kad tiek operacinė sistema, tiek ir jūsų dažniausiai naudojamos programos palaiko naujausias versijas. Dažnu atveju atnaujinimais ištaisomos saugumo spragos bei pagerinamas našumas. 
  • Nuskenuokite kompiuterį antivirusine programa. Labai svarbu šioje situacijoje naudoti patikimą antivirusinę programą, padėsiančią nustatyti ir pašalinti bet kokius kenkėjiškus programinės įrangos elementus ir virusus.
  • Atstatykite gamyklinius (rekomenduojamus) nustatymus. Jeigu įrašius norimas programas pastebėjote ženklų kompiuterio darbo sulėtėjimą tuomet visuomet pravartu sugrąžinti jį į pirminę būklę, t.y. atstatyti gamyklinius parametrus, kuriuos rekomendoja kompiuterio bei operacinės sistemos gamintojai.

Ar reikia kompiuterį defragmentuoti?

Tokia rekomendacija labiausiai aktuali vis dar besinaudojantiems kietuojų (HDD) disku ir turintiems Windows 10 bei senesnes šios operacinės sistemos versijas. Nelabai suprantantiems, kas yra tas defragmentavimas, trumpai paaiškinsime. Įsivaizduokite, jog jūsų kietasis diskas (būtent HDD, o ne SSD) yra tarsi vinilinių plokštelių grotuvas. Informacija sisteminama metalinių plokštelių viduje, kurios tiksliai sukamos elektrinio variklio pagalba, o skaitymo/rašymo galvutės nuskaito jau esamą bei įrašo naują informaciją. Tam, kad šis procesas vyktų sklandžiai itin svarbu, jog nuskaitymo galvutės judėtų greitai iš vieno disko galo į kitą.

Metalinėse plokštelėse esanti informacija išsidėsto netolygiai įrašant ar ištrinant jums aktualius failus. Taip susidaro tarpeliai, kuriuos nuskaitymo galvutė turi aplenkti. Kuo didesni tarpeliai, tuo didesnį atstumą nuskaitymo (įrašymo) galvutei tenka įveikti. Būtent ši priežastis lemia sulėtėjusį diskui pavestų operacijų įgyvendinimą. Disko defragmentavimas padeda operacinei sistemai išanalizuoti diske įrašytus failus ir juos sudėlioti patogesne tvarka, siekiant sumažinti atstumą tarp failų ir taip pagreitinti disko galvutės darbą. 

Kaip prižiūrėti kompiuterį?

  • Palaikykite tinkamą temperatūrą. Norint užtikrinti sklandų kompiuterio darbą rekomenduojame jo neperkaitinti. Kiekvienas įrenginys turėtų būti tinkamai ventiliuojamas, kad neperkaistų. Tam, kad ventiliacija veiktų tikslingai, stenkitės profilaktiškai nuvalyti ventiliatorių ir vėdinimo angas geresnei oro cirkuliacijai palaikyti.
  • Valykite dulkes. Periodiškai išvalykite kompiuterio išorę nuo dulkių, naudodami siurblį arba kitas, specialiai kompiuterio valymui skirtas priemones.
  • Susiskurkite atsargines kopijas. Prieš atliekant bet kokį kompiuterio valymo veiksmą visuomet rekomenduojame persikelti jums aktualią informaciją, prisijungimų duomenis ar reikalingus failus į atsarginį diską arba susikurti jų kopiją debesijoje, kad nutikus liūdniausiam atvejui galėtumėte viską tvarkingai atstatyti į pradinę stadiją.

Kada reikalinga profesionalų pagalba?

Prisiruošus nuodugniai išsivalyti savo kompiuterį derėtų neatmesti ir profesionalų pagalbos. Kodėl? Nes didžioji dalis darbų reikalauja gilesnio įrangos išmanymo bei papildomų žinių, kurios specialistams padeda šį švarinimo” darbą atlikti kur kas greičiau ir efektyviau. Kreipkitės į profesionalus ne tik kai nesate tikri dėl vienos ar kitos tvarkymo dalies, bet ir tuomet kai stokojate tokiems darbams laiko. Svarbiausia nepamiršti, jog reguliariai atlikdami kompiuterio valymą galėsite palaikyti jo našumą ir ilgaamžiškumą. 

Domina ir kitokios IT priežiūros palsaugos? Tuomet susisiekite su mumis jau šiandien!

 

Visos naujienos
Kitos naujienos
mobilieji virusai ir ju plitimo strategijos
2024 06 04
Kovos laukas jūsų kišenėje: Mobilieji virusai ir jų plitimo strategijos

Šių dienų aktualijos rodo, jog daug daugiau vartotojų mieliau naudoja...

Skaityti
pasaulines problemos su kuriomis susidure IT prieziuros specialistai
2024 05 31
Pasaulinės problemos su kuriomis susidūrė IT priežiūros specialistai

Šiandien mums ypatingai svarbios kompiuterinės technologijos. Vis dau...

Skaityti
2024 05 14
TIS2 D.U.K. su saugumo sprendimų ekspertu

Liko pusė metų iki TIS2 direktyvos įsigaliojimo Lietuvoje, o tai reiš...

Skaityti
serveriu prieziura ir jos nauda verslui
2024 05 13
Serverių priežiūra ir jos nauda verslui

Šiandienos verslo aplinkoje serveriai yra gyvybiškai svarbus komponen...

Skaityti
it savoku zodynelis
2024 04 28
IT sąvokų žodynėlis

Dažnai susiduriame su žmonėmis, kuriems įvairūs IT terminai ar sąvoko...

Skaityti
2024 02 12
GoIT veiklos plėtra tarptautinėje arenoje

UAB „GoIT“, teikianti IT priežiūros paslaugas visose Baltijos šalyse,...

Skaityti
2024 01 10
Leafood – kai inovacijos ir tvarumas žengia koja kojon

GoIT bendradarbiavimas su bendrove „Leafood” prasidėjo visai neseniai...

Skaityti
2023 11 22
GoIT eksperto nuomone, vienas patogiausių įrankių verslo augimo valdymui – debesijos paslaugos

Augimas - dažniausiai tokį tikslą įmonė sau kelia norėdama padidinti ...

Skaityti
2023 09 14
Kas naujo IT paslaugų outsourcing’e – komentuoja T. Kirchovas

Remiantis „GoIT“ patirtimi, pastaraisiais metais kibernetinio saugumo...

Skaityti
GoIT

GOIT puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

about cookies