Šiandieniniame sparčiai besivystančiame technologijų pasaulyje IT pas...
SkaitytiKaip išvalyti kompiuterį?
Tam, kad kiekviena įranga, tame tarpe ir kompiuteris, gerai veiktų – būtina ją prižiūrėti. Labai dažnai pamirštame, kad profilaktiška priežiūra ne tik padeda prietaisui geriau atlikti savo funkcijas, bet ir prailginti jo tarnavimo laikotarpį. Šiame straipsnyje pakalbėsime apie tai, kodėl svarbu išvalyti kompiuterį ir kaip teisingai tai padaryti.
Kodėl reikia išvalyti kompiuterį?
Kaip jau paminėjome aukščiau, kompiuterio valymas svarbus norint palaikyti jo veikimą optimaliu lygiu ir tuo pačiu užtikrinti ilgesnį šio įrenginio veikimą. Kompiuteris gali būti valomas dviem būdais: pašalinami fiziniai nešvarumai (dulkės) susikaupę jūsų įrenginyje (tiek nešiojamame, tiek ir stacionariame kompiuteryje) ir antruoju būdu – išvaloma kompiuterio programinė įranga. Profilaktiškai prižiūrimas kompiuteris mažiau kaista bei sparčiau veikia, kas tikrai padeda sklandžiai vykdyti suplanuotus darbus.
Kokie pirmieji kompiuterio valymo žingsniai?
Kalbant apie kompiuterio programinės įrangos ir kietojo disko valymą, pirmiausiai rekomenduojame:
- Pašalinti nereikalingus failus. Ištrinkite visus laikinus failus, kurie gali užimti papildomą vietą kietajame diske. Šį veiksmą galima atlikti parsisiuntus specialiai tam sukurtas programėles arba viską atlikti rankiniu būdu.
- Išvalykite įdiegtas programas. Dažnai taip nutinka, kad parsisiunčiame daug įvairių programų, kurios ilgainiui tampa nenaudojamos ir nereikalingos, todėl jau nebeaktualių įdieginių pašalinimas padės atlaisvinti kompiuterio atmintį ir pagerinti funkcionalumą.
- Atnaujinkite operacinę sistemą ir naudojamas programas į naujausias jų versijas. Labai svarbu įsitikinti, kad tiek operacinė sistema, tiek ir jūsų dažniausiai naudojamos programos palaiko naujausias versijas. Dažnu atveju atnaujinimais ištaisomos saugumo spragos bei pagerinamas našumas.
- Nuskenuokite kompiuterį antivirusine programa. Labai svarbu šioje situacijoje naudoti patikimą antivirusinę programą, padėsiančią nustatyti ir pašalinti bet kokius kenkėjiškus programinės įrangos elementus ir virusus.
- Atstatykite gamyklinius (rekomenduojamus) nustatymus. Jeigu įrašius norimas programas pastebėjote ženklų kompiuterio darbo sulėtėjimą – tuomet visuomet pravartu sugrąžinti jį į pirminę būklę, t.y. atstatyti gamyklinius parametrus, kuriuos rekomendoja kompiuterio bei operacinės sistemos gamintojai.
Ar reikia kompiuterį defragmentuoti?
Tokia rekomendacija labiausiai aktuali vis dar besinaudojantiems kietuojų (HDD) disku ir turintiems Windows 10 bei senesnes šios operacinės sistemos versijas. Nelabai suprantantiems, kas yra tas defragmentavimas, trumpai paaiškinsime. Įsivaizduokite, jog jūsų kietasis diskas (būtent HDD, o ne SSD) yra tarsi vinilinių plokštelių grotuvas. Informacija sisteminama metalinių plokštelių viduje, kurios tiksliai sukamos elektrinio variklio pagalba, o skaitymo/rašymo galvutės nuskaito jau esamą bei įrašo naują informaciją. Tam, kad šis procesas vyktų sklandžiai – itin svarbu, jog nuskaitymo galvutės judėtų greitai iš vieno disko galo į kitą.
Metalinėse plokštelėse esanti informacija išsidėsto netolygiai įrašant ar ištrinant jums aktualius failus. Taip susidaro tarpeliai, kuriuos nuskaitymo galvutė turi aplenkti. Kuo didesni tarpeliai, tuo didesnį atstumą nuskaitymo (įrašymo) galvutei tenka įveikti. Būtent ši priežastis lemia sulėtėjusį diskui pavestų operacijų įgyvendinimą. Disko defragmentavimas padeda operacinei sistemai išanalizuoti diske įrašytus failus ir juos sudėlioti patogesne tvarka, siekiant sumažinti atstumą tarp failų ir taip pagreitinti disko galvutės darbą.
Kaip prižiūrėti kompiuterį?
- Palaikykite tinkamą temperatūrą. Norint užtikrinti sklandų kompiuterio darbą rekomenduojame jo neperkaitinti. Kiekvienas įrenginys turėtų būti tinkamai ventiliuojamas, kad neperkaistų. Tam, kad ventiliacija veiktų tikslingai, stenkitės profilaktiškai nuvalyti ventiliatorių ir vėdinimo angas geresnei oro cirkuliacijai palaikyti.
- Valykite dulkes. Periodiškai išvalykite kompiuterio išorę nuo dulkių, naudodami siurblį arba kitas, specialiai kompiuterio valymui skirtas priemones.
- Susiskurkite atsargines kopijas. Prieš atliekant bet kokį kompiuterio valymo veiksmą visuomet rekomenduojame persikelti jums aktualią informaciją, prisijungimų duomenis ar reikalingus failus į atsarginį diską arba susikurti jų kopiją debesijoje, kad nutikus liūdniausiam atvejui galėtumėte viską tvarkingai atstatyti į pradinę stadiją.
Kada reikalinga profesionalų pagalba?
Prisiruošus nuodugniai išsivalyti savo kompiuterį derėtų neatmesti ir profesionalų pagalbos. Kodėl? Nes didžioji dalis darbų reikalauja gilesnio įrangos išmanymo bei papildomų žinių, kurios specialistams padeda šį „švarinimo” darbą atlikti kur kas greičiau ir efektyviau. Kreipkitės į profesionalus ne tik kai nesate tikri dėl vienos ar kitos tvarkymo dalies, bet ir tuomet kai stokojate tokiems darbams laiko. Svarbiausia nepamiršti, jog reguliariai atlikdami kompiuterio valymą galėsite palaikyti jo našumą ir ilgaamžiškumą.
Domina ir kitokios IT priežiūros palsaugos? Tuomet susisiekite su mumis jau šiandien!
Liko pusė metų iki TIS2 direktyvos įsigaliojimo Lietuvoje, o tai reiš...
Skaityti„Dell Technologies“ yra viena didžiausių pasaulyje technologijų kompa...
SkaitytiŠiuolaikiniame versle technologijos užima ypatingai didelį vaidmenį, ...
SkaitytiŠių dienų aktualijos rodo, jog daug daugiau vartotojų mieliau naudoja...
SkaitytiŠiandien mums ypatingai svarbios kompiuterinės technologijos. Vis dau...
SkaitytiŠiandienos verslo aplinkoje serveriai yra gyvybiškai svarbus komponen...
SkaitytiDažnai susiduriame su žmonėmis, kuriems įvairūs IT terminai ar sąvoko...
SkaitytiUAB „GoIT“, teikianti IT priežiūros paslaugas visose Baltijos šalyse,...
Skaityti