fbpx
2019-04-16

Ką apie virusus turi žinoti kiekvienas?

Pastaruoju metu kenkėjiškos programos plinta grėsmingu tempu, beveik kasdieną aptinkamas vis naujas virusas, kuris dar nėra žinoma antivirusinių programų gamintojams, o tai reiškia, kad net ir naudojantis naujausia antivirusine programa, įrangos gali nepavykti apsaugoti nuo kenkėjiškų atakų.

Pakanka tik vieno mygtuko paspaudimo, neaiškios nuorodos atidarymo ar slaptažodžio įvedimo netinkamoje platformoje ir plačiai atveriamos „durys“ kibernetiniams nusikaltėliams.

Kad sėkmingai būtų užkirstas kelias pavojams, pirmiausia reiktų suprasti kokie jie galėtų būti. Pasvarstykime, su kokiomis didžiausiomis grėsmėmis galime susidurti? Pateikiame keletą rekomendacijų, kurios padės kiekvienam: vadovui, darbuotojui, namų vartotojui.

Kontroliuokite gaunamus laiškus. Neapgalvotai neatidarinėkite gautų laiškų iš nepažįstamų siuntėjų, laiškų iš pažįstamų, kurių nelaukėte, su reklamine/neaiškia informacija ar įtartina antrašte, kuriuose siūloma paspausti įvairias nuorodas, prašoma parsisiųsti prisegtas rinkmenas. Venkite atverti kiekvieną įtartiną laišką arba prieš atidarant jį kontaktuokite su siuntėju ir įsitikinkite, kad jo turinys – legalus dokumentas, pasitikslinkite pas siuntėją ką jis siuntė ir kokiu tikslu. Jei nesate tikras dėl siuntėjo ar laiško turinio – nedvejodami trinkite jį.

Saugiai naršykite internete. Lankykitės tik patikimuose, laiko patikrintuose interneto puslapiuose. Neatidarinėkite įtartinų nuorodų (gautų įvairiais būdais), lentelių ar parsiųstų failų. Neinstaliuokite internetinių puslapių siūlomų programų ir add-ons‘ų. Įsitikinkite, kad interneto svetainės, kurioje planuojate užsiregistruoti ar prisijungti, adresas yra tikras. Neretai piktavaliai sukuria panašaus vardo, pvz. gogle.com (vietoj google.com) identiškos išvaizdos interneto svetaines, norėdami taip įvilioti į fiktyvią svetainę ir išgauti vartotojo duomenis.

Apsaugokite savo įrenginius. Neignoruokite svarbių pranešimų apie atnaujinimus, įsitikinkite, kad visi jūsų kompiuteriai, telefonai, planšetiniai kompiuteriai ir serveriai (plačiau serverių priežiūra) turi atnaujintas operacines sistemas. Naudokite tik iš oficialių gamintojų įsigytą efektyvią antivirusinę programinę įrangą ir užkardas. Nepamirškite, kad jokia antivirusinė programa nebus efektyvi, jei ji nebus atnaujinama ir neturės naujausios duomenų bazės apie virusus.

Kontroliuokite gaunamus video pranešimus. Jei socialinio tinklo Facebook draugas atsiuntė įtartiną vaizdo klipą, neskubėkite jo peržiūrėti, nors jis būtų ir nepaprastai įdomiai pateiktas. Nepraraskite budrumo socialiniuose tinkluose. Gavus įtartiną žinutę, išsiaiškinkite ar siuntėjas yra būtent tas asmuo ir ar jis tikrai siuntė gautą informaciją. Dauguma tokiu būdu platinamų virusų paremti fiktyvaus pokalbio inicijavimu anglų kalba. Būtent tai galėtų būti pirmas rimtas įspėjimas, kad net ir labai gero draugo atsiųsta žinute aklai pasitikėti nevertėtų, o ypatingai tada, jeigu su juo įprastai bendraujama lietuviškai.

Naudokite patikimą slaptažodį. Piktavaliai dažnai įsilaužia į socialinių tinklų paskyras, el. pašto dėžutes, tiesiog atspėdami slaptažodžius. Kad slaptažodis būtų patikimas, jį turi sudaryti ne tik mažosios, bet ir didžiosios raidės, taip pat bent vienas specialusis simbolis, o jo ilgis turi būti ne trumpesnis nei 8 simboliai. Periodiškai keiskite slaptažodžius, kuriuos naudojate jungdamiesi prie svarbių interneto svetainių. Taip sumažinsite slaptažodžio vagystės riziką.

Naudokite tik patikrintą išorinę laikmeną. Jungiant trečiųjų šalių išorines duomenų laikmenas prie kompiuterio, reikia būti itin atsargiems, geriausia nenaudoti bei nepriimti kitų asmenų atmintinių ar kitų išorinių laikmenų, o neišvengiant panaudojimo – būtinai nuskenuoti antivirusine programa.

Kurkite duomenų atsargines kopijas. Nei vienas nėra apsaugotas nuo kenkėjų atakos, tačiau tinkamas atsarginių kopijų kūrimas yra svarbi gynybos linija. Tikimybė vienu metu prarasti abi kopijas yra mažiau nei tikėtina, tad visada galėsite jaustis saugiai ir greitai atgauti duomenis, prarastus įvykus kenkėjiškai atakai.

Gaukite profesionalią pagalbą. Tradicinės priemonės nėra pajėgios pilnai apsaugoti kompiuterį nuo virusų, čia labai svarbu ir vadinamasis žmogiškasis faktorius. Didžioji dalis IT saugos aspektų yra pačios įmonės reikalas, tačiau pagalbą kaip elgtis, ką naudoti ir kaip spręsti kilusias IT priežiūros problemas visada gausite, kreipdamiesi į profesionalius IT ekspertus.

Visos naujienos
Kitos naujienos
2024 02 12
GoIT veiklos plėtra tarptautinėje arenoje

UAB „GoIT“, teikianti IT priežiūros paslaugas visose Baltijos šalyse,...

Skaityti
2024 01 10
Leafood – kai inovacijos ir tvarumas žengia koja kojon

GoIT bendradarbiavimas su bendrove „Leafood” prasidėjo visai neseniai...

Skaityti
2023 11 22
GoIT eksperto nuomone, vienas patogiausių įrankių verslo augimo valdymui – debesijos paslaugos

Augimas - dažniausiai tokį tikslą įmonė sau kelia norėdama padidinti ...

Skaityti
2023 09 14
Kas naujo IT paslaugų outsourcing’e – komentuoja T. Kirchovas

Remiantis „GoIT“ patirtimi, pastaraisiais metais kibernetinio saugumo...

Skaityti
2023 07 28
GoIT įžvalgos po vizito DELL EMC gamykloje

Duomenų apsauga bei inovacijos technologijų srityje yra bene didžiaus...

Skaityti
2023 07 26
AB „LINAS“ sėkminga patirtis – tvarus požiūris į aplinką ir dešimtmetį trunkanti partnerystė

Vienas seniausių Lietuvos natūralių lininių audinių gamintojų AB „LIN...

Skaityti
2023 04 04
Top 3 GoIT technologinės įžvalgos arba apie ką reikia pagalvoti šiais metais?

Pernai metais Lietuvą ir pasaulį sukrėtė ne vienas kibernetinis nusik...

Skaityti
2023 03 10
Ekspertai pastebi: dirbtinis intelektas ChatGPT tampa grėsmingu įrankiu piktavalių rankose

Praeitais metais sensacingai pristatytas pokalbių robotas ChatGPT išn...

Skaityti
2023 01 24
Ačiū 2022-iesiems, sveiki – 2023-ieji!

Prieš ambicingai planuodami naujų metų tikslus tradiciškai „GoIT“ kom...

Skaityti
GoIT

GOIT puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

about cookies