fbpx
2024-04-28

IT sąvokų žodynėlis

Dažnai susiduriame su žmonėmis, kuriems įvairūs IT terminai ar sąvokos atrodo itin sudėtingi ir nesuprantami. Tam, kad geriau suprastumėte, apie ką kalba jūsų IT priežiūros specialistas, pateiksime trumpą IT sąvokų žodynėlį, kurį rekomenduojame perskaityti kiekvienam siekiančiam aiškumo.

Tinklo kūrimas (Networking) – tai kompiuterių ir įrenginių sujungimo praktika, kad būtų galima dalytis ištekliais ir informacija. Vietiniai tinklai (LAN) ir platieji tinklai (WAN) palengvina duomenų perdavimą, ryšį ir prieigą prie interneto. Tinklo protokolai, tokie kaip TCP/IP, reguliuoja duomenų perdavimą tinkluose.

Operacinės sistemos (Operating Systems) – programinė įranga, valdanti įrangos išteklius ir suteikianti platformą veikti kitoms programoms. Pavyzdžiui „Windows“, „MacOS“ ir „Linux“. Operacinės sistemos valdo viską nuo failų iki atminties paskirstymo.

Programinė įranga (Software) – ji apima visas kompiuterių ir taikomąsias programas, kurios atlieka konkrečias užduotis ar funkcijas. Pavyzdžiui operacines sistemas, produktyvumo programinę įrangą (Microsoft Office), pramogoms pritaikytą programinę įrangą (vaizdo žaidimus) ir daugybę kitų specializuotų programų.

Techninė įranga (Hardware) – tai fiziniai kompiuterio ar IT sistemos komponentai. Pagrindiniai aparatūros elementai apima procesorius, atmintį, saugojimo įrenginius, įvesties / išvesties periferinius įrenginius (pvz., klaviatūras, monitorius ir spausdintuvus) ir tinklo įrangą, pvz., maršrutizatorius ir jungiklius.

Saugumas (Security) – skirta apsaugoti skaitmeninį turtą nuo neteisėtos prieigos, vagystės ar sugadinimo. Jis apima šifravimą, užkardas, antivirusinę programinę įrangą ir vartotojo autentifikavimą, siekiant apsaugoti duomenis ir sistemas nuo kibernetinių grėsmių.

Debesija arba debesų kompiuterija (Cloud Technology) – tai galimybė prisijungti prie modernios IT aplinkos mokant tik už tiek, kiek naudojatės ir atskirai neinvestuojant į asmeninės programinės įrangos įsigijimą. Tokiu būdu veikianti debesija suteikia galimybę turėti mobilias darbo vietas, rinkmenų atsargines kopijas, svetainių išteklių nuomą ir el. prekybą.

Dirbtinis intelektas (Artificial Intelligence (AI)) – tai žmogaus intelekto galimybes menantis kompiuterio gebėjimas argumentuoti, mokytis, planuoti ar atlikti kūrybines užduotis. Dirbtinio intelekto dėka techninės sistemos gali suvokti savo aplinką ir išspręsti problemas siekiant aiškaus tikslo.

Kibernetinis saugumas (Cybersecurity) – tai būdas apsaugoti kompiuterių sistemas bei tinklus nuo kibernetinių grėsmių, pavyzdžiui kenkėjiškų ar išpirkos reikalaujančių programų ir įsilaužimų.

Atsarginė kopija (Backup) – tai duomenų kopijų kūrimo procesas siekiant išvengti duomenų praradimo sugedus įrangai ar nutikus kitiems duomenų dingimo grėsmę turintiems atvejams. Atsarginių kopijų kūrimo strategijos gali būti tradicinės (siekiant išsaugoti duomenis tradicinėje atsarginių kopijų juostoje) arba pasirenkamos saugoti debesijoje, siekiant užtikrinti duomenų atsparumą ir galimybę tęsti veiklą.

Virtualizacija (Virtualization) – technologija leidžianti kelioms virtualioms aplinkoms ar mašinoms veikti vienoje fizinės aparatinės įrangos platformoje. Ji leidžia susisteminti ir atskirti fizinę aparatinę įrangą nuo programinės, todėl galima maksimaliai išnaudoti išteklius, pagerinti mąstelio keitimą ir padidinti IT infrastruktūros lankstumą.

Problemų sprendimas (Troubleshooting) – su aparatine ar programine įranga susijusių problemų diagnozavimas ir jų išsprendimas.

Duomenų bazė (Database) – struktūrizuotas duomenų rinkinys, suorganizuotas taip, kad būtų galima efektyviai gauti, valdyti ir saugoti informaciją. Duombazė tarnauja kaip centrinė duomenų saugykla, prieinama įvairioms programoms ir vartotojams.

Kenkėjiška programa (Malware) – kenkėjiška programinė įranga naudojama apibūdinti bet kokią programinę įrangą, specialiai sukurtą kenkti, išnaudoti arba pažeisti kompiuterių sistemas, įrenginius ar tinklus be savininko žinios ar sutikimo. Šios programos gali tarnauti tokiems tikslams kaip prieiga prie duomenų, sistemos sutrikdymui, finansinėms vagystėms ir šnipinėjimui. Kenkėjiškos programos kelia didelę grėsmę kompiuterių saugumui, vientisumui ir asmenų bei organizacijų duomenų privatumui.

Visos naujienos
Kitos naujienos
mobilieji virusai ir ju plitimo strategijos
2024 06 04
Kovos laukas jūsų kišenėje: Mobilieji virusai ir jų plitimo strategijos

Šių dienų aktualijos rodo, jog daug daugiau vartotojų mieliau naudoja...

Skaityti
pasaulines problemos su kuriomis susidure IT prieziuros specialistai
2024 05 31
Pasaulinės problemos su kuriomis susidūrė IT priežiūros specialistai

Šiandien mums ypatingai svarbios kompiuterinės technologijos. Vis dau...

Skaityti
2024 05 14
TIS2 D.U.K. su saugumo sprendimų ekspertu

Liko pusė metų iki TIS2 direktyvos įsigaliojimo Lietuvoje, o tai reiš...

Skaityti
serveriu prieziura ir jos nauda verslui
2024 05 13
Serverių priežiūra ir jos nauda verslui

Šiandienos verslo aplinkoje serveriai yra gyvybiškai svarbus komponen...

Skaityti
kaip isvalyti kompiuteri
2024 04 23
Kaip išvalyti kompiuterį?

Tam, kad kiekviena įranga, tame tarpe ir kompiuteris, gerai veiktų – ...

Skaityti
2024 02 12
GoIT veiklos plėtra tarptautinėje arenoje

UAB „GoIT“, teikianti IT priežiūros paslaugas visose Baltijos šalyse,...

Skaityti
2024 01 10
Leafood – kai inovacijos ir tvarumas žengia koja kojon

GoIT bendradarbiavimas su bendrove „Leafood” prasidėjo visai neseniai...

Skaityti
2023 11 22
GoIT eksperto nuomone, vienas patogiausių įrankių verslo augimo valdymui – debesijos paslaugos

Augimas - dažniausiai tokį tikslą įmonė sau kelia norėdama padidinti ...

Skaityti
2023 09 14
Kas naujo IT paslaugų outsourcing’e – komentuoja T. Kirchovas

Remiantis „GoIT“ patirtimi, pastaraisiais metais kibernetinio saugumo...

Skaityti
GoIT

GOIT puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

about cookies