Dirbtinio intelekto (DI) įrankiai, sparčiai plėtojami IT valdymo ir p...
SkaitytiIT sąvokų žodynėlis
Dažnai susiduriame su žmonėmis, kuriems įvairūs IT terminai ar sąvokos atrodo itin sudėtingi ir nesuprantami. Tam, kad geriau suprastumėte, apie ką kalba jūsų IT priežiūros specialistas, pateiksime trumpą IT sąvokų žodynėlį, kurį rekomenduojame perskaityti kiekvienam siekiančiam aiškumo.
Tinklo kūrimas (Networking) – tai kompiuterių ir įrenginių sujungimo praktika, kad būtų galima dalytis ištekliais ir informacija. Vietiniai tinklai (LAN) ir platieji tinklai (WAN) palengvina duomenų perdavimą, ryšį ir prieigą prie interneto. Tinklo protokolai, tokie kaip TCP/IP, reguliuoja duomenų perdavimą tinkluose.
Operacinės sistemos (Operating Systems) – programinė įranga, valdanti įrangos išteklius ir suteikianti platformą veikti kitoms programoms. Pavyzdžiui „Windows“, „MacOS“ ir „Linux“. Operacinės sistemos valdo viską nuo failų iki atminties paskirstymo.
Programinė įranga (Software) – ji apima visas kompiuterių ir taikomąsias programas, kurios atlieka konkrečias užduotis ar funkcijas. Pavyzdžiui operacines sistemas, produktyvumo programinę įrangą (Microsoft Office), pramogoms pritaikytą programinę įrangą (vaizdo žaidimus) ir daugybę kitų specializuotų programų.
Techninė įranga (Hardware) – tai fiziniai kompiuterio ar IT sistemos komponentai. Pagrindiniai aparatūros elementai apima procesorius, atmintį, saugojimo įrenginius, įvesties / išvesties periferinius įrenginius (pvz., klaviatūras, monitorius ir spausdintuvus) ir tinklo įrangą, pvz., maršrutizatorius ir jungiklius.
Saugumas (Security) – skirta apsaugoti skaitmeninį turtą nuo neteisėtos prieigos, vagystės ar sugadinimo. Jis apima šifravimą, užkardas, antivirusinę programinę įrangą ir vartotojo autentifikavimą, siekiant apsaugoti duomenis ir sistemas nuo kibernetinių grėsmių.
Debesija arba debesų kompiuterija (Cloud Technology) – tai galimybė prisijungti prie modernios IT aplinkos mokant tik už tiek, kiek naudojatės ir atskirai neinvestuojant į asmeninės programinės įrangos įsigijimą. Tokiu būdu veikianti debesija suteikia galimybę turėti mobilias darbo vietas, rinkmenų atsargines kopijas, svetainių išteklių nuomą ir el. prekybą.
Dirbtinis intelektas (Artificial Intelligence (AI)) – tai žmogaus intelekto galimybes menantis kompiuterio gebėjimas argumentuoti, mokytis, planuoti ar atlikti kūrybines užduotis. Dirbtinio intelekto dėka techninės sistemos gali suvokti savo aplinką ir išspręsti problemas siekiant aiškaus tikslo.
Kibernetinis saugumas (Cybersecurity) – tai būdas apsaugoti kompiuterių sistemas bei tinklus nuo kibernetinių grėsmių, pavyzdžiui kenkėjiškų ar išpirkos reikalaujančių programų ir įsilaužimų.
Atsarginė kopija (Backup) – tai duomenų kopijų kūrimo procesas siekiant išvengti duomenų praradimo sugedus įrangai ar nutikus kitiems duomenų dingimo grėsmę turintiems atvejams. Atsarginių kopijų kūrimo strategijos gali būti tradicinės (siekiant išsaugoti duomenis tradicinėje atsarginių kopijų juostoje) arba pasirenkamos saugoti debesijoje, siekiant užtikrinti duomenų atsparumą ir galimybę tęsti veiklą.
Virtualizacija (Virtualization) – technologija leidžianti kelioms virtualioms aplinkoms ar mašinoms veikti vienoje fizinės aparatinės įrangos platformoje. Ji leidžia susisteminti ir atskirti fizinę aparatinę įrangą nuo programinės, todėl galima maksimaliai išnaudoti išteklius, pagerinti mąstelio keitimą ir padidinti IT infrastruktūros lankstumą.
Problemų sprendimas (Troubleshooting) – su aparatine ar programine įranga susijusių problemų diagnozavimas ir jų išsprendimas.
Duomenų bazė (Database) – struktūrizuotas duomenų rinkinys, suorganizuotas taip, kad būtų galima efektyviai gauti, valdyti ir saugoti informaciją. Duombazė tarnauja kaip centrinė duomenų saugykla, prieinama įvairioms programoms ir vartotojams.
Kenkėjiška programa (Malware) – kenkėjiška programinė įranga naudojama apibūdinti bet kokią programinę įrangą, specialiai sukurtą kenkti, išnaudoti arba pažeisti kompiuterių sistemas, įrenginius ar tinklus be savininko žinios ar sutikimo. Šios programos gali tarnauti tokiems tikslams kaip prieiga prie duomenų, sistemos sutrikdymui, finansinėms vagystėms ir šnipinėjimui. Kenkėjiškos programos kelia didelę grėsmę kompiuterių saugumui, vientisumui ir asmenų bei organizacijų duomenų privatumui.
Šiandieniniame sparčiai besivystančiame technologijų pasaulyje IT pas...
SkaitytiLiko pusė metų iki TIS2 direktyvos įsigaliojimo Lietuvoje, o tai reiš...
Skaityti„Dell Technologies“ yra viena didžiausių pasaulyje technologijų kompa...
SkaitytiŠiuolaikiniame versle technologijos užima ypatingai didelį vaidmenį, ...
SkaitytiŠių dienų aktualijos rodo, jog daug daugiau vartotojų mieliau naudoja...
SkaitytiŠiandien mums ypatingai svarbios kompiuterinės technologijos. Vis dau...
SkaitytiŠiandienos verslo aplinkoje serveriai yra gyvybiškai svarbus komponen...
SkaitytiTam, kad kiekviena įranga, tame tarpe ir kompiuteris, gerai veiktų – ...
Skaityti